Çfarë ndodh me trupin kur vishni taka?


Këtu mund t’i lexoni të dhëna që tregojnë se çfarë efekti ka në trupin tuaj, kur mbathni taka dhe pse nuk do të donit t’i vishni më.Këmbët: Normalisht këmbët tuaja vrapojnë gjithandej. Pesha që keni bën që të keni dhimbje në këmbë. Dhe, gjatë gjithë kohës, e dëgjoni veten duke u ankuar. Sa më të mëdha janë taket, aq më e madhe është dhimbja. Një studim thotë se taka deri në 4 centimetra mund t’i bëjë presion këmbës në pjesën e përparme.
Hap reklamën / Vazhdo artikullin e plotë

Ja si të bëjmë një vet-kontroll për kancerin e lëkurës


Në botimin tonë të shtatorit 2017, kemi botuar një raport të veçantë për “shkretëtirat e dermatologjisë”, ose zonat ku është e pamundur që gratë të shohin një dermatolog në kohën e duhur – edhe nëse dyshojnë se ata mund të kenë kancer të lëkurës ose, edhe pasi ato kanë qenë të diagnostikuar me melanoma dhe duhet të hiqen. Lexoni hetimin tonë, pastaj mësoni se si të bëni një kontroll vetjak për kancerin e lëkurës:
Hap reklamën / Vazhdo artikullin e plotë

Toksina e bardhë më e rrezikshme që e hani çdo ditë (nuk është as sheqer, as kripë)


A e dini se çfarë është E621 ose monosodium glutamate, MSG? A keni dëgjuar ndonjëherë për këtë substancë të rrezikshme? Ju do të befasoheni kur të mësoni se e konsumoni atë çdo ditë dhe është duke bërë kërdinë në trupin tuaj! Monosodium glutamate E621 është një suplement i zakonshëm që gjendet në të gjitha ushqimet e përpunuara.
Hap reklamën / Vazhdo artikullin e plotë

Copëtoni një banane dhe shtoni këto 2 përbërës! KURRE më nuk do të kolliteni këtë dimër!


Ska si kolla e përsëritur, për të na kujtuar sa e brishtë eshte jeta jonë në të vërtetë.
Ju mund të mendoni se kolla lidhet me moshën e vjetër, efektet afatgjata të pirjes së duhanit, ose vetëm gjendjen natyrore për cilindo që jeton gjithë jetën në një qytet te madh. Në përgjithësi, eshte e drejte të thuhet se kolla nuk eshte as shenjë e shëndetit të mirë, bukurisë apo kapacitetit atletik.
Hap reklamën / Vazhdo artikullin e plotë

Skandal ne spital mjeket tallen me pacientin pa ndjenja ne operacion


Pesë mjekë janë pushuar nga puna pasi është bërë publike një video e pazakonte e tyre me një person që ndodhej i shtrirë në sallën e operacionit.Mjekët dhe infermieret shikohen teksa qeshin dhe kërcejnë rreth pacientit. Videoja është bërë në klinikën Santa Cruz de Bogota, Bolivar, Kolumbi.
Pacienti është tërësisht pa ndjenja, i zhveshur dhe qëndron mbi tavolinë duke pritur që të operohet.
Hap reklamën / Vazhdo artikullin e plotë

Jeni vazhdimisht i përgjumur? Do të habiteni se si funksionon lidhja tru – zorrë


Në këtë artikull ne do të flasim për mënyrën se si stomaku dhe truri juaj janë të lidhur.
Stomaku juaj është i lidhur me trurin përmes një rrjeti të gjerë të sistemeve të instalimeve elektrike dhe të komunikimit dhe është i vetmi “organ” (përveç trurit) që ka sistemin e vet nervor – ENS ose sistemin nervor i zorrëve. Kjo lidhje tru-zorrë në të vërtetë vjen nga të njëjtat inde embrionale si truri i trurit.
Hap reklamën / Vazhdo artikullin e plotë

Doni të jetoni për 100 vite? Hani më shumë nga ky ushqim ‘magjik’


Doni të jetoni për 100 vite?Edhe pse nuk është e garantuar, njerëzit jetëgjatë në gjithë botën kanë disa tipare të përbashkëta kur vjen puna te rreziku më i ulët për t’u prekur nga sëmundjet dhe vite më të shëndetshme të jetës.
Këto zakone të jetëgjatësisë përfshijnë shijimin e një jetese aktive, më pak stres dhe më shumë pushim, marrëdhënie të shëndetshme me të afërmit dhe të ngrënit mirë.
Hap reklamën / Vazhdo artikullin e plotë

3 Mënyra të përdorimit të vajit të KOKOSIT kundër infeksioneve dhe problemeve të higjienës intime tek gratë


Shumë njerëz dëshmojnë për përfitimet e mëdha shëndetësore të vajit të kokosit, veçanërisht për mjetet natyrore. Vaj kokosit ka një numër të përdorimeve të ndryshme nga gatim në perdorimet per lekuren, e për shëndetin. I panjohur për shumë njerëz, vaji i kokosit është gjithashtu një luftëtar i madh kundër infeksioneve vaginale.
Hap reklamën / Vazhdo artikullin e plotë

Kjo nënë e dëshpëruar kalon gjithë natën në internet ndërsa foshnja e saj qëndron ne lavaman. Çfarë historie!


Ne lekuren e saj dolen njolla te kuqe kur Isaia ishte vetem 3 muajsh. Sa here ekspozohej ndaj parfumit ose aromave të tjera lekura acarohej akoma me shume dhe skuqja gjithashtu,saqe kishte raste te shperthente dhe te rridhte gjak.
Mjeku i tij mendon se Isaia ka një shembull të keq të ekzemës. Pra, ata i dhanë atij një trajtim steroidal topik.
Djali i vogël ka nevojë për më shumë trajtim për të zbutur plagët serio
Hap reklamën / Vazhdo artikullin e plotë

Zbulohet ilaçi që shëron dhëmbët e dëmtuar


Shkencëtarët nga King’s College në Londër kanë zbuluar se medikamenti i quajtur Tideglusib, që u jepet pacientëve me Alzheimer, aktivizon qelizat burimore në qendër të dhëmbit të dëmtuar dhe përshpejton shërimin e të çarave të vogla dhe vrimave.Dhëmbët kanë aftësinë për t’u vetë-rigjeneruar, por nuk mund ta bëjnë këtë kur ai është i thyer në thellësi dhe kështu lë vetëm një shtresë të hollë mbrojtjeje.
Hap reklamën / Vazhdo artikullin e plotë